ES un Latvijas Muitas likumdošana

Likumi un noteikumi
User avatar
Muitnieks
Biedrs
Atbildes: 1265
Pievienojies: 03 Dec 2016 23:24
Reputation: 178
Atrašanās vieta: Kurland

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby Muitnieks » 02 Jan 2017 12:26

Labdien! Sāsim ar ceļošanu Eiropas Savienības (turpmāk - ES) teritorijā. Ceļojot pa ES valstīm, iepirkumu un līdzi vesto preču pārvietošanai nav ierobežojumu ar noteikumu, ka preces paredzētas personīgai lietošanai, nevis pārdošanai. Tomēr jāņem vērā, ka normatīvajos aktos ir noteiktas atsevišķas preču grupas, kurām ir noteikti pārvietošanas un ievedamo apjomu ierobežojumi, piemēram, tabakas izstrādājumiem, alkoholam, kafijai, bezalkoholiskajiem dzērieniem.
Ievedot Latvijas Republikā (turpmāk - LR) minētās preces, kas vienā no ES dalībvalstīm iegādātas savam patēriņam un par kurām attiecīgajā valstī ir samaksāti visi nodokļi, ir noteikti šādi apjoma ierobežojumi.

Tabakas izstrādājumiem:
• 800 cigaretes;
• 400 cigarillas;
• 200 cigāri;
• 1 kilograms smēķējamās tabakas;
• 1 kilogramu karsējamās tabakas;
• elektroniskajā cigaretē izmantojamo šķidrumu ar kopējo nikotīna koncentrāciju 800 miligramu nikotīna vai ne vairāk kā 800 mililitru elektroniskajā cigaretē izmantojamā šķidruma..

Alkoholiskajiem dzērieniem :
• 110 litri alus;
• 90 litri vīna (t. sk. ne vairāk par 60 litriem dzirkstošā vīna) vai pārējo raudzēto dzērienu;
• 20 litri starpproduktu (vidēji stiprie dzērieni);
• 10 litri pārējo alkoholisko dzērienu (stiprie dzērieni).

Kafijai:
• 10 kilogrami.

Bezalkoholiskajiem dzērieniem :
• 110 litri.

Dažādi pārvietošanas ierobežojumi attiecas arī uz citām specifiskām preču grupām, piemēram, medikamentiem, antikvāriem un mākslas priekšmetiem, mājdzīvniekiem, atsevišķiem pārtikas produktiem u.c.
Papildu informāciju par preču pārvietošanas nosacījumiem, var iegūt VID mājas lapā www.vid.gov.lv/Muita, kā arī zvanot uz VID informatīvo tālruni 67120000 (jāizvēlas tēma “Muita”/”Konsultācijas muitas jomā”).

User avatar
Muitnieks
Biedrs
Atbildes: 1265
Pievienojies: 03 Dec 2016 23:24
Reputation: 178
Atrašanās vieta: Kurland

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby Muitnieks » 03 Jan 2017 10:46

Labdien! Turpinām.
Ceļojot uz kādu valsti, kura atrodas ārpus ES robežām un iegādājoties dažādas preces, ir jāievēro drošas ceļošanas ieteikumi. Jāatceras, ka ne visas iegādātās preces būs iespējams ievest LR bez muitas nodokļu nomaksas, tādēļ skaidrojumā sīkāk tiks izklāstīti ierobežojumi attiecībā uz preču ievešanu personīgajā bagāžā, akcīzes precēm alkoholu un tabakas izstrādājumiem.
Preces, ko ceļotājs ieved personīgajā bagāžā, neapliek ar nodokli, ievērojot šādus nosacījumus kopējai preču vērtībai vienai personai:
• 300 eiro, ja ieceļojat pa sauszemi;
• 430 eiro, ja ieceļojat ar gaisa transportu vai jūras transportu;
• ceļotājiem, kas jaunāki par 15 gadiem, neatkarīgi no ieceļošanas veida preču kopējā vērtība nepārsniedz 285 eiro
Savukārt LR no valstīm, kas nav ES dalībvalstis, piemēram, Krievijas, Baltkrievijas, ASV u.c., savam patēriņam, nemaksājot muitas nodokļus drīkst ievest, ne biežāk kā vienu reizi septiņās dienās neatkarīgi no transporta veida.
Tabakas izstrādājumus:
Atgriežoties ar aviotransportu:
• 200 cigaretes,
• 100 cigarillas,
• 50 cigārus,
• 250 gramus smēķējamās tabakas vai tabakas lapu , vai
• tabakas izstrādājumus jebkurā kombinācijā, ja procentu daļa, ko izmanto individuāli noteiktajiem daudzumiem, kopā nepārsniedz 100 procentus, piemēram 100 cigaretes un 50 cigarillas.
Atgriežoties ar autotransportu, ūdens vai dzelzceļa transportu:
• 40 cigaretes,
• 20 cigarillas,
• 10 cigāri
• 50 g smēķējamās tabakas vai tabakas lapu, vai karsējamās tabakas, vai
• tabakas izstrādājumus jebkurā kombinācijā, ja procentu daļa, ko izmanto individuāli noteiktajiem daudzumiem, kopā nepārsniedz 100 procentus.
• elektroniskajās cigaretēs izmantojamo šķidrumu, ievērojot preču pārvietošanai noteiktos preču vērtības ierobežojumus.
Alkoholiskos dzērienus
• 1 litru alkoholiskā dzēriena ar spirta saturu virs 22 tilpumprocentiem vai nedenaturēta etilspirta ar spirta saturu 80 procenti vai vairāk,
• 2 litrus alkoholiskā dzēriena ar spirta saturu līdz 22 tilpumprocentiem, izņemot negāzēto vīnu un alu,
• augstāk minētos alkoholiskos dzērienus jebkurā kombinācijā, ja procentu daļa, ko izmanto no individuāli noteiktajiem daudzumiem, kopā nepārsniedz 100 procentus;
• 4 litrus negāzētā vīna un
• 16 litrus alus.
Vēršu uzmanību, ka personām, kas jaunākas par 18 gadiem, atbrīvojumi no nodokļu maksājumiem tabakas un alkoholisko izstrādājumu ievešanai netiek piešķirti.
Pārvietojot pāri robežai preces, kuru vērtība vai daudzums pārsniedz noteiktos preču pārvietošanas un nodokļu atvieglojumus, tās ir jādeklarē un jāmaksā attiecīgie nodokļi – muitas nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis, kā arī akcīzes nodoklis, ja tiek pārvietotas akcīzes preces.

User avatar
007
Biedrs
Atbildes: 2379
Pievienojies: 29 Nov 2016 17:15
Reputation: 122
Contact:

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby 007 » 03 Jan 2017 14:01

..piedod,ka rakstu,,moderi nodzēsīs kad paskaidrosi to,ko rakstu..
,,uz Vāciju NEDRĪKST vest 800 cigaretes..zinu..ir redz'ēts kas notiek,ja izkrata..par cigaretēm..ES ,,katrai valstij ir savas regulas.
..kad satiksi,,tad iepazīsi..

User avatar
Muitnieks
Biedrs
Atbildes: 1265
Pievienojies: 03 Dec 2016 23:24
Reputation: 178
Atrašanās vieta: Kurland

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby Muitnieks » 03 Jan 2017 16:30

Labdien! 007 lasi līdz galam, tur teikts, ka jāievēro droši ceļošanas noteikumi un var vest preces, kas paredzētas savam patēriņam nevis tirgošanai un tālāk ieceļojot no kādas ES valsts Latvijā var atvest līdz 800 cigaretes par kurās citā dalībvalstī ir samaksāti nodokļi. Par to cik var ievest Vācijā ir jāpēta Vācijas likumdošna, cik vācieši atļauj ievest no dalībvalsts?

User avatar
EuGarais
Biedrs
Atbildes: 4102
Pievienojies: 28 Nov 2016 16:56
Reputation: 286
Atrašanās vieta: Wenden
Contact:

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby EuGarais » 03 Jan 2017 20:46

007 wrote:..piedod,ka rakstu,,moderi nodzēsīs kad paskaidrosi to,ko rakstu..


Nedzēsīs. Tam šī vietne ir paredzēta, lai uzdotu jautājumus un saņemtu uz tiem atbildes. :D

Mani intresē kā tiek noteikts šis?

paredzētas savam patēriņam nevis tirgošanai


Es neesmu reģistrējies kā saimniecisko darbību veicošs, tapēc neskaitos tirgojošs? Vai ja vienkārši saku, ka pats dzeršu, bet mani vēlāk "pieķer" tirgojot kaut kur to polšu vai cigarešu paciņu tad būs čē pē?
⚔ Bez cīņas nav uzvaras. ⚔

User avatar
007
Biedrs
Atbildes: 2379
Pievienojies: 29 Nov 2016 17:15
Reputation: 122
Contact:

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby 007 » 04 Jan 2017 00:26

,,,blee..es tagad nometu to cigareti,,jau 1.5 mēneši,,
ja krata....vot tad ir dir...aaaa ,,,,tie muitas darboņi ir bez smaida,,,prot tik revidēt,kas somā,un nekādas atrunas nesaprot.. :uzvara: ..esmu lidinājies Munchen -Riga...un otrādi,,,reizes DAUDZ...pa laikam padrebina....es parasti ņēmu divi bloki..t.i 40 paciņas,...i tad ir glupi jautājumi...DAUDZ smēķ'ējiet?? :vesi:
..kad satiksi,,tad iepazīsi..

User avatar
Muitnieks
Biedrs
Atbildes: 1265
Pievienojies: 03 Dec 2016 23:24
Reputation: 178
Atrašanās vieta: Kurland

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby Muitnieks » 04 Jan 2017 10:40

Labrīt! Muitniekiem tāds darbs, liela daļa balstās uz interviju, piemēram pieej pie automašīnas, laipni pasveicini un pajautā, kaut ko nenozīmīgu, piemēram no kurienes braucat, vai cik ilgi pavadījāt ceļā. Cilvēki, tādus jautājumus nav gaidījuši un ja ved, ko nelegālu atplaukst, ka netiek jautāts par to ko ved, kad cilvēki izstāstījuši cik grūti bijis braukt pa nakti u.t.t. seko jautājums, Jums bagāžā cigaretes, alkohols u.t.t. ir? Un atkal visu laiku jāvēro, ka cilvēks reaģē uz jautājumiem pie, kuriem saspringst un pie kuriem atmaigst un pēc kādām minūtēm jau esi izlēmis kontrolēt bagāžu vai nav vērts laiku tērēt.

User avatar
Muitnieks
Biedrs
Atbildes: 1265
Pievienojies: 03 Dec 2016 23:24
Reputation: 178
Atrašanās vieta: Kurland

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby Muitnieks » 04 Jan 2017 14:32

Par skaidras naudas deklarēšana. Jebkurai personai, kuras rīcībā ES ārējās robežas šķērsošanas brīdī ir skaidras naudas līdzekļi, kas ir ekvivalenti vai pārsniedz 10 000 eiro tie ir jādeklarē, aizpildot skaidras naudas deklarēšanas veidlapu. Skaidra nauda ir ne vien banknotes un monētas, kas laistas apgrozībā un ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, bet arī čeki, vekseļi, maksājuma uzdevumi, ceļojuma čeki, kā arī neaizpildīti čeki, vekseļi, maksājuma uzdevumi un citi finanšu instrumenti kas dod tiesības saņemt naudu, ja tie ir parakstīti.
Tas nozīmē, ka personai ir jādodas pa “sarkano koridoru” vai jāvēršas pie muitas amatpersonas muitas kontroles punktos, kas atrodas uz auto ceļiem, dzelzceļa un jāaizpilda deklarācija skaidras naudas deklarēšanai. LR robežas šķērsošanas vietās ir pieejamas deklarācijas veidlapas trīs valodās latviešu, angļu un krievu valodā. Deklarāciju, iespējams, arī pirms tam izdrukāt no VID mājaslapas https://www.vid.gov.lv/lv/celojot-arpus-es (Skaidras naudas deklarēšana “Saistītās datnes”), aizpildot un robežas šķērsošanas brīdī iesniegt muitas amatpersonai. Ja robežšķērsošanas vietā, caur kuru persona iebrauc ES vai izbrauc no tās, nav muitas kontroles punkta, deklarācija jāiesniedz Valsts robežsardzes amatpersonai.
Vēršam uzmanību, ka fiziskām personām, kuras ceļo grupā, ģimene, 10 000 eiro ierobežojums attiecas uz katru personu atsevišķi. Deklarēšanas pienākums attiecas arī uz nepilngadīgām personām, īstenojams ar viņu vecāku vai likumīgo aizbildņu starpniecību.
Gadījumos, kad fiziskas personas rīcībā ir kādas citas valsts valūta, tās vērtība tiek pārrēķināta eiro, piemērojot izmantojamo ārvalstu valūtas kursu, kas ir spēkā robežas šķērsošanas dienas sākumā.

User avatar
Muitnieks
Biedrs
Atbildes: 1265
Pievienojies: 03 Dec 2016 23:24
Reputation: 178
Atrašanās vieta: Kurland

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby Muitnieks » 16 Jan 2017 09:21

Labrīt! Turpinām, jau nedaudz sarežģītāk, būtība pasta sūtījumi iegādāti interneta veikalā.
Eiropas Parlamenta un Padomes 2013.gada 9.oktobra Regulas Nr.952/2013, ar ko izveido Savienības Muitas kodeksu (turpmāk – Savienības muitas kodekss) 158.panta 1.punktā noteikts, ka visas preces, kurām paredzēts piemērot kādu muitas procedūru, izņemot brīvās zonas procedūru, iekļauj konkrētajai procedūrai atbilstīgā muitas deklarācijā.
Pamatojoties uz Savienības muitas kodeksa 158.panta 3.punktu, Savienības preces, kas ir deklarētas eksportam, Savienības iekšējam tranzītam vai izvešanai pārstrādei, ir muitas uzraudzībā no Savienības muitas kodeksa 158.panta 1.punktā minētās deklarācijas pieņemšanas brīža līdz brīdim, kad tās izved no Savienības muitas teritorijas vai no tām atsakās par labu valstij, vai tās iznīcina, vai kad muitas deklarācija tiek atzīta par nederīgu.
Saskaņā ar Savienības muitas kodeksa 5.panta 12) apakšpunktu "muitas deklarācija" ir darbība, ar ko persona noteiktā veidā un kārtībā paziņo par savu vēlmi precēm piemērot noteiktu muitas procedūru, vajadzības gadījumā norādot jebkurus īpašus pasākumus, kas būtu jāpiemēro.
Savienības muitas kodeksa 6.panta 1.punktā noteikts, ka visu informācijas apmaiņu starp muitas dienestiem un starp uzņēmējiem un muitas dienestiem, piemēram, attiecībā uz deklarācijām, iesniegumiem vai lēmumiem, kā arī šādas informācijas glabāšanu, kā paredzēts tiesību aktos muitas jomā, veic, izmantojot elektroniskas datu apstrādes metodes.
Savienības muitas kodeksa 263.pantā noteikts:
1. Par precēm, ko paredzēts izvest no Savienības muitas teritorijas, sagatavo pirmsizvešanas deklarāciju, ko iesniedz kompetentā muitas iestādē noteiktā termiņā, pirms preces tiek izvestas no Savienības muitas teritorijas.
2. No pienākuma, kas minēts 1.punktā, atbrīvo:
a) transportlīdzekļus un ar tiem pārvadātas preces, kas tikai šķērso Savienības muitas teritorijas teritoriālos ūdeņus vai gaisa telpu, neapstājoties minētajā teritorijā; vai
b) citos konkrētos gadījumos, ja to pienācīgi pamato preču vai pārvadājuma veids vai nosaka starptautiskie līgumi.
3. Pirmsizvešanas deklarācija ir viens no šādiem dokumentiem:
a) muitas deklarācija, ja precēm, ko izved no Savienības muitas teritorijas, piemēro muitas procedūru, kuras īstenošanai ir obligāti vajadzīga muitas deklarācija;
b) reeksporta deklarācija saskaņā ar 270.pantu;
c) izvešanas kopsavilkuma deklarācija, saskaņā ar 271.pantu.
4. Pirmsizvešanas deklarācijā ir dati, kas vajadzīgi drošības un drošuma apsvērumu dēļ veiktai riska analīzei.

Būtībā ja nepārsniedz 1000 EUR var mutiski deklarēt.

Saskaņā ar Savienības muitas kodeksa 158.panta 2.punktu, konkrētos gadījumos, kas nav Savienības muitas kodeksā 6.panta 2.punktā minētie gadījumi, muitas deklarāciju var iesniegt, izmantojot līdzekļus, kas nav elektroniskās datu apstrādes metodes.
Komisijas 2015.gada 28.jūlija Deleģētās regulas (ES) 2015/2446, ar ko papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr.952/2013 attiecībā uz sīki izstrādātiem noteikumiem, kuri attiecas uz dažiem Savienības Muitas kodeksa noteikumiem (turpmāk – Deleģētā regula 2015/2446) 137.panta 1.punktā noteikts, ka eksporta muitas deklarācijas mutiski var iesniegt par šādām precēm:
a) nekomerciālas preces;
b) komerciālas preces, kuru vērtība nepārsniedz EUR 1000 vai kuru neto svars nepārsniedz 1000 kg;
c) transportlīdzekļi, kas reģistrēti Savienības muitas teritorijā un ko paredzēts atpakaļievest, kā arī šādu transportlīdzekļu rezerves daļas, palīgierīces un aprīkojums;
d) mājdzīvnieki, ko izved, pārvietojot lauksaimniecības darbību no Savienības uz trešo valsti un uz ko attiecas atbrīvojums no nodokļa saskaņā ar Regulas (EK) Nr.1186/2009 115.pantu;
e) produkti, ko lauksaimniecības ražotāji ieguvuši, apsaimniekojot Savienībā esošus īpašumus, un uz ko attiecas atbrīvojums no nodokļa saskaņā ar Regulas (EK) Nr.1186/2009 116., 117. un 118.pantu;
f) sēklas, ko lauksaimniecības produktu ražotāji izved, lai izmantotu trešās valstīs atrodošos īpašumos, un uz ko attiecas atbrīvojums no nodokļa saskaņā ar Regulas (EK) Nr.1186/2009 119. un 120.pantu;
g) rupjā barība un lopbarība, kas ir līdzi dzīvniekiem, tos eksportējot, un uz ko attiecas atbrīvojums no nodokļa saskaņā ar Regulas (EK) Nr.1186/2009 121.pantu.

Deleģētā regulas 2015/2446 141.panta 4.punkts nosaka, ka tādas preces pasta sūtījumā, kuru vērtība nepārsniedz EUR 1000 un kurām nepiemēro izvedmuitas nodokli, uzskata par deklarētām eksportam, tās izvedot no Savienības muitas teritorijas.
Savukārt Deleģētās regulas 2015/2446 142.panta “Preces, ko saskaņā ar 141.pantu nav atļauts deklarēt mutiski” b) apakšpunktā noteikts, ka 135. līdz 140.pantu nepiemēro precēm, attiecībā uz kurām ir iesniegts pieteikums par nodokļa vai citu maksājumu atmaksāšanu.

Ministru kabineta 2013.gada 3.janvāra noteikumu Nr.17 „Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai” (turpmāk - Ministru kabineta 2013.gada 3.janvāra noteikumi Nr.17) 15.punktā noteikts, ka par eksportu apliecinošiem dokumentiem uzskata preču izvešanas muitas deklarāciju, kas noformēta atbilstoši normatīvajiem aktiem muitas jomā. Gadījumā, ja preces, kuru vērtība nepārsniedz EUR 1000, ja tām nepiemēro izvedmuitas nodokli, no Savienības muitas teritorijas tiek izvestas pasta sūtījumā, tad pats izvešanas fakts saskaņā ar Deleģētās regulas 141.panta 4.punktu ir Ministru kabineta 2013.gada 3.janvāra noteikumu Nr.17 15.punktā paredzētā izvešanas muitas deklarācija, kas noformēta atbilstoši normatīvajiem aktiem muitas jomā.
Ministru kabineta 2013.gada 3.janvāra noteikumu Nr.17 19.punktā noteikts, ka, lai apliecinātu preču eksportu un nodokļa 0 procentu likmes piemērošanu, katrā konkrētā gadījumā līdztekus šo noteikumu 16. un 18.punktā minētajiem dokumentiem var izmantot arī citus dokumentus, kuri nepārprotami apliecina eksporta faktu un nodokļa 0 procentu likmes piemērošanu. Šajā tiesību normā lietotais termins “līdztekus” viennozīmīgi norāda, ka eksporta fakta apliecināšanai obligāti nav nepieciešama nedz Ministru kabineta 2013.gada 3.janvāra noteikumu Nr.17 15.punktā paredzētā izvešanas muitas deklarācija, kas noformēta atbilstoši normatīvajiem aktiem muitas jomā, nedz šo noteikumu 16.punktā un 18.1.apakšpunktā paredzētie dokumenti.

Tā kā preces pasta sūtījumā, kuru vērtība nepārsniedz EUR 1000, uzskata par deklarētām eksportam, tās izvedot no Savienības muitas teritorijas, lai apliecinātu preču eksportu un pievienotās vērtības nodokļa 0 procentu likmes piemērošanu, elektroniski muitas deklarācija nav jāiesniedz, un starptautiskā pasta pārvadājuma pavadzīme uzskatāma par Ministru kabineta 2013.gada 3.janvāra noteikumu Nr.17 19.punktā paredzēto citu dokumentu, ko līdztekus šo noteikumu 16. un 18.punktā minētajiem dokumentiem var izmantot kā eksporta faktu apliecinošu dokumentu. :nene:

User avatar
Muitnieks
Biedrs
Atbildes: 1265
Pievienojies: 03 Dec 2016 23:24
Reputation: 178
Atrašanās vieta: Kurland

ES un Latvijas Muitas likumdošana

Atbildētby Muitnieks » 20 Feb 2017 14:06

Labdien! Ņemot vērā, ka jautājumu pagaidām ir maz turpinām muitas likumdošanu.
Lai ievestu vai izvestu no valsts Vašingtonas konvencijas “Par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām dzīvnieku un augu sugām” (turpmāk – CITES) pielikumos uzskaitītos dzīvniekus, augus vai to izstrādājumus, ir jāsaņem attiecīgās valsts CITES uzraudzības institūcijas izsniegta atļauja. Atļauja kopā ar priekšmetu jāuzrāda muitas kontroles punktā muitas amatpersonai.
Katrs Eiropas savienības dalībvalstu pilsonis (fiziska persona) personiskajā bagāžā drīkst ievest šādus izstrādājumus, muitā neuzrādot CITES atļaujas:
• 125 gramus storveidīgo zivju kaviāru, ja bundžiņa ir marķēta atbilstoši CITES nosacījumiem;
• 3 “lietus stienīšus”(no kaktusiem darināti rituālu mūzikas instrumenti);
• 4 nedzīvus, apstrādātus izstrādājumus no krokodiliem, izņemot gaļu un medību trofejas;
• 3 Strombus gigas gliemežvākus, ja to svars nepārsniedz 3 kg;
• 4 nedzīvus jūras zirdziņus.
Papildus informāciju var saņemt CITES uzraudzības iestādē Latvijā Dabas aizsardzības pārvaldē: tālr. 67509761; 67509545; e-pasts: daba@daba.gov.lv
:uraura:


Atgriezties uz

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesi